افزایش سرانه ورزشی دانشجویان به دو متر مربع در سال ۱۳۹۸

مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان اعلام کرد:

افزایش سرانه ورزشی دانشجویان به دو متر مربع در سال ۱۳۹۸

مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در تشریح گزارش عملکرد سال ۱۳۹۸ و برنامه‌های این اداره کل برای توسعه ورزش دانشگاهی در سال ۱۳۹۹ اعلام کرد: سرانه ورزشی دانشجویان به دو متر مربع افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان، دکتر محمد حسین علیزاده اظهار داشت: برگزاری مسابقات در سطح مناطق دهگانه در رشته های المپیادی شامل ۱۸ رشته پسران و ۱۴ رشته دختران، برگزاری مسابقات استانی فوتبال و ووشو برای پسران و فوتسال و ووشو برای دختران در ۳۱ استان با محوریت دانشگاه‌های منتخب استان از جمله این اقدامات در سال ۱۳۹۸ است.
دکتر علیزاده برگزاری اردوهای انتخابی و تدارکاتی تیم های منتخب وزارت علوم با هماهنگی فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی جهت اعزام به رویدادهای بین‌المللی آسیایی و جهانی دانشگاهی در رشته‌های فوتبال، بسکتبال ۳*۳، کاراته، فوتسال، کشتی آزاد و فرنگی، ووشو، و وزنه برداری را از جمله اقدامات این اداره کل در سال گذشته برشمرد.
مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: با توجه به برنامه ریزی‌های صورت گرفته برای برگزاری المپیاد قهرمانی ورزش دانشجویی در دانشگاه گیلان در تابستان سال ۱۳۹۹، بخش قابل توجهی از اقدامات اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان به فراهم کردن مقدمات برگزاری این المپیاد و هماهنگی‌های مورد نیاز اختصاص یافت.
وی گفت: حدود ۳۰ درصد از مسابقات منطقه ای کسب سهمیه المپیاد پانزدهم بعد از اعلام توقف رویدادهای ورزشی به دلیل شیوع کرونا به آینده موکول شد، که بلافاصله پس از اعلام وضعیت عادی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار خواهد شد.
دکتر علیزاده در ادامه به گزارش عملکرد واحدهای مختلف تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان اشاره کرد و گفت: در بخش زیرساخت‌ها و تجهیزات ورزشی این اداره کل با همکاری سازمان امور دانشجویان و اداره کل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز صندوق رفاه دانشجویان در سال ۹۸، اقدام به احداث ۱۹پ روژه چمن مصنوعی، ۲۵ کفپوش زمین روباز ورزشی و نیز تجهیز ۱۴ اتاق تندرستی، ۱۴ سالن ورزشی، ۱۹ مرکز مشاوره تندرستی ورزشی و تکمیل و احداث ۵ استخر سرپوشیده و ۱۶ سالن چند منظوره اقدام کرده است.
همچنین تجهیز زمین روباز ورزشی در۵ دانشگاه، کمک به تکمیل ۳۰ پروژه ه چمن مصنوعی آغاز شده در سال ۹۷ و راه اندازی پیست دوچرخه و تهیه دوچرخه در ۳دانشگاه از دیگر اقدامات اداره کل تربیت بدنی در سال ۹۸ بود که با اقدامات خوبی که در بخش زیرساخت‌ها و تجهیزات ورزشی انجام شده، سرانه فضای ورزشی دانشجویان به بیش از دو مترمربع افزایش یافته است.
واحد آموزش اداره کل تربیت بدنی در سال ۹۸ در راستای ارتقای سطح دانش مربیان و کارشناسان به برگزاری ۱۱ دوره مربیگری و داوری در سطح بین‌المللی، ملی و منطقه ای اقدام کرد. در این ارتباط برگزاری دوره ۶ روزه بین المللی تنیس روی میز در سطح یک با همکاری فدراسیون تنیس روی میز و ۸ دوره داوری و مربیگری ژیمناستیک، تیراندازی با تفنگ و تپانچه، کاراته در سطح ملی و ۲ دوره مربیگری به صورت منطقه‌ای از جمله این دوره‌هاست.
دوتر علیزاده گفت: در ورزش همگانی اداره کل تربیت بدنی در سال ۹۸ اقدامات مختلفی را انجام داده است که برگزاری جشنواره ورزشی بهاره در ۸۲ دانشگاه، برگزاری جشنواره ورزش همگانی (استانی) در ۲۹ استان، برگزاری چهارمین المپیاد ورزش های همگانی با مشارکت حدود ۴۰۰۰ نفر از ۱۴۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی در دو بخش پسران به میزبانی دانشگاه بوعلی سینا و دختران به میزبانی دانشگاه الزهرا (س) و نیز، گرامیداشت هفته تربیت بدنی در ۶۳ دانشگاه (با جمعیت ۱۰۰۷۴ نفر) از جمله این اقدامات است.
مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در خصوص برنامه‌های سال ۱۳۹۹ این اداره کل گفت: با توجه به راه اندازی اتاق‌های تندرستی و مراکز مشاوره تندرستی در اکثریت دانشگاه‌های کشور در سال ۹۸، اداره کل تربیت بدنی تجهیز و بهسازی بیشتر این مراکز و توانمند سازی کارشناسان را از طریق آموزش و طراحی نرم افزار در دستور کار دارد.
دکتر علیزاده افزود: امسال همانند سال گذشته احداث و تکمیل زیر ساخت‌های ورزشی در دانشگاه‌ها از قبیل زمین چمن، زمین کفپوش رو باز و استخر و سالن‌های ورزشی از جمله برنامه‌های این اداره کل است که با همکاری و مشارکت سازمان امور دانشجویان، اداره کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و صندوق رفاه دانشجویان پیگیری خواهد شد.
مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: واحد آموزش این اداره کل نیز چندین برنامه آموزشی ویژه مدیران و کارشناسان تربیت بدنی دانشگاه ها و انجمن هاتی ورزشی تدارک دیده است و انجام چند طرح پژوهشی از جمله علایق‌سنجی و نیازسنجی ورزشی در بین دانشجویان، پژوهش آسیب شناسی المپیادهای ورزش دانشجویی و ارائه الگو آسیب‌شناسی انجمن‌های ورزشی اداره کل تربیت بدنی و آسیب شناسی در وضعیت ارائه درس تربیت بدنی ۱ و ۲ و ارائه الگوی مناسب در دستور کار این اداره کل قرار دارد.
به گفته دکتر علیزاده، در بخش ورزش قهرمانی اداره کل تربیت بدنی علاوه بر برنامه‌های مرتبط با برگزاری پانزدهمین المپیاد ورزشی دانشجویان برگزاری مسابقات قهرمانی کشور، در رشته‌های غیرالمپیادی در شش ماهه دوم سال ۹۹ و همکاری با فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی در برگزاری اردوهای آمادگی به منظور تشکیل تیم های ملی دانشجویی جهت اعزام به مسابقات جهانی و یونیورسیاد دانشجویی را در دستور کار خود دارد.
وی افزود: همچنین در بخش همگانی این اداره کل نیز در سال ۹۹ برگزاری برنامه گرامیداشت هفته تربیت بدنی، برگزاری انتخابات انجمن‌های ورزشی، برگزاری جشنواره ورزشی پاییزه، برگزاری جشنواره ورزشی زمستانه، توسعه همگانی رشته های ورزشی در دانشگاه‌های کشور ۳۲ رشته ورزشی و اجرای فعالیت‌های تفریحی ورزشی و اوقات فراغت بومی محلی کوهپیمایی اردوهای طبیعت در دانشگاه‌ها اقدام خواهد کرد.

     روابط عمومی دانشگاه صنعتی سیرجان