تولید جت آموزشی «یاسین»

آموزش خلبانی از جمله آموزش های سطح بالا و پیچیده ای است که هر کشوری توان انجام آن را ندارد. جمهوری اسلامی ایران در حوزه های دانش و فناوری موفق به رسیدن به یافته‌ های آموزش در سطح استانداردهای جهانی شده است و خلبانی به عنوان یک حوزه آموزشی ترکیبی از این قاعده مستثنی نیست؛ مهارت ترکیبی نیازمند روش ها و ابزارهای ویژه ای است که هواپیمای آموزشی اساس آنرا تشکیل می دهد. یک ویژگی مهم جت آموزشی پیشرفته این است که خلبانان پایگاه‌های عملیاتی نیز همچنان از آن بهره برداری می‌کنند و خلبانان باتاکتیک‌ها و تکنیک‌های رزم هوایی و رزم هوا به زمین آشنا می شوند و کاربرد جنگ افزارهای گوناگون و چگونگی استفاده از آن ها را می آموزند. ایران در سال ۱۴۰۱ موفق شد نمونه معیار تولید جت آموزشی یاسین و خط تولید انبوه جت پیشرفته آموزشی یاسین را افتتاح کند.

چهار دستاورد دفاعی جدید ایران

به گزارش سیناپرس، وزارت دفاع مرداد سال 1401 به مناسبت هفته صنعت دفاعی از چهار دستاورد دفاعی کشور رونمایی کرد. یکی از این دستاوردها بمب ۲۰۰۰ پوندی (۹۲۵ کیلوگرمی) MK-84بود. این بمب به صورت بالدار و مجهز به کیت هدایت نقطه‌زن است. مزیت این بمب حجم زیاد مواد منفجره آن است که به قدرت بیشتر تخریب آن منجر می‌شود.

پهپاد نقطه زن ابابیل کروز از دیگر دستاوردهای رونمایی شده بود. این پهپاد تاکتیکی قابلیت برخواست از پلتفرم‌های مختلف را دارد و مجز به سیکر (جستجوگر) اپتیکی و سرجنگی با قابلیت شناسایی اهداف، ارسال تصاویر زنده از هدف و قفل اپتیکی بر روی هدف و انهدام دقیق آن است. همچنین وزارت دفاع از سامانه به نام پدافند هوایی ارتفاع کوتاه شهید حاج قاسم رونمایی کرد. این سامانه سلاح پدافند هوایی که برای دفاع نقطه ‌ای دریایی در نظر گرفته شده، به صورت ترکیبی با استفاده از موشک آذرخش و مسلسل ۶ لول (گاتلینگ) با نواخت تیر بالا قادر به مقابله با اهداف ارتفاع پست است. موشک‌ های این سامانه (آذرخش) مجهز به جستجوگرهای حرارتی هستند که به صورت حرارتی هدف را دنبال می‌کنند، همچنین در این سامانه جستجوی اهداف به صورت راداری و ردگیری نیز به صورت الکترواپتیک انجام می‌شود که به تاب‌آوری بیشتر این سامانه در برابر جنگ الکترونیک کمک می‌کند. این سامانه برای نصب بر روی ناوها توسعه یافته است. سامانه سلاح ظهیر نیز چهارمین دستاورد دفاعی جدید کشور بود.این سامانه که مجهز به ردیاب تصویری جهت اخلال در عملکرد سنسورهای تصویری منصوب بر روی اهداف پرنده مانند پهپاد، موشک کروز و ریزپرنده است. این سامانه با استفاده از لیزر پرتوان قادر به مقابله با هداف هوایی است.