• صفحه نخست
  • اخبار
  • عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی سیرجان موفق به طراحی و ساخت “یدک‌کش AGS2020 با قابلیت حمل ماشین‌آلات معدنی” شد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی سیرجان موفق به طراحی و ساخت “یدک‌کش AGS2020 با قابلیت حمل ماشین‌آلات معدنی” شد.

خلاصه طرحطراحی و ساخت سازه یدک‌کش AGS2020 جهت حمل ماشین‌آلات معدنی

 

عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی سیرجان موفق به طراحی و ساخت “یدک‌کش AGS2020 با قابلیت حمل ماشین‌آلات معدنی” شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی سیرجان، دکتر مهدی آخوندی زاده استادیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی سیرجان و مجری طرح گفت: این پروژه با سفارش شرکت آرمان گهر سیرجان و شرکت صنعتی و معدنی گل گهر سیرجان جهت حمل‌ونقل ماشین‌آلات معدنی سنگین با جرم معادل 120 تن بار استاتیکی از پیت معدن با عمق 230 متر طراحی و مراحل ساخت نمونه اولیه آن با موفقیت طی شده است.

وی افزود این طرح برای اولین بار در ایران انجام‌شده است و نمونه مشابه آن تابه‌حال در صنایع معدنی به کار گرفته نشده است. این محقق اضافه کرد ویژگی اصلی این طرح تک‌محوره بودن آن است که به آن قابلیت مانور مناسب در عمق پیت با عرض بسیار کم می‌دهد. همچنین ویژگی تک‌محوره بودن آن باعث می‌شود که یدک‌کش بتواند چرخش 360 درجه درجا داشته باشد.

 

به گفته دکتر آخوندی زاده، طراحی هندسی، تحلیل تنش و انتخاب طرح نهایی جهت ساخت نمونه اولیه پیشنهاد شد. در تحلیل، موارد مربوط به وزن ماشین‌ سوارشده، نیروی اینرسی مربوط به مرحله شتاب گیری، اصطکاک غلتشی چرخ‌های یدک‌کش، دست‌اندازهای موجود در مسیر و شیب مسیر معدن در بارگذاری سازه لحاظ شده است.

به گفته ایشان، این نمونه طراحی و ساخته‌شده می‌تواند علاوه بر صرفه‌جویی قابل‌ملاحظه در هزینه‌های صنایع معدنی جهت انتقال ماشین‌آلات نیاز به تعمیر از عمق پیت با سرعت بسیار زیاد نسبت سایر روش‌ها، از خروج ارز جهت تأمین نمونه‌های خارجی جلوگیری کند.

 

روابط عمومی دانشگاه صنعتی سیرجان