مسابقه ربات شیشه شوی برگزار می‌شود

مسابقه طراحی و ساخت ربات شیشه شوی به عنوان نخستین مسابقه رباتیک کاربردی در کشور با هدف حمایت از بهترین ربات شیشه شوی و استفاده آن در صنعت برگزار می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، از آنجایی که در کلان‌شهرهای ایران  تعداد برج‌ها هر روز زیاد می‌شود و این نیاز برای پاکیزه ماندن نمای ساختمان کاملا حس می‌شود از این رو مسابقه ربات شیشه شوی، در پارک فناوری پردیس برگزار می‌شود.

با توجه به اینکه تاکنون نمونه تجاری ساخته شده مناسبی برای ساختمان‌های بلندمرتبه در داخل کشور برای شست و شوی ساختمان‌ها توسط ربات ساخته نشده و این اقدام همواره با اتکا به نیروی انسانی و هزینه‌های مالی و جانی زیادی انجام می گیرد برگزاری چنین مسابقه‌ای ضروری به نظر می‌رسد.

در همین راستا سامانه نوآوری باز پرابلم با همکاری پارک فناوری پردیس و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری اقدام به برگزاری این مسابقه کرده است.

تیم‌های متقاضی فرصت دارند تا دوازدهم دی ماه، در سامانه Problem.ir ثبت نام تا اواسط اسفند ماه طرح‌های خود را ارسال کنند.

بعد از ارزیابی طرح‌ها توسط داوران، تعدادی تیم برای راه یافتن به مرحله دوم مسابقه انتخاب خواهند شد که در این مرحله تیم‌ها موظف هستند ربات خود را طی ۵ ماه بسازند.

مرداد ماه سال ۱۳۹۷ ربات‌های نهایی در مرحله اول، ارزیابی می‌شوند و تیم‌های برتر به مرحله اصلی مسابقه ربات شیشه شوی راه می‌یابند. زمان برگزاری نهایی مسابقه ربات شیشه شوی مرداد ماه ۱۳۹۷ خواهد بود.

سامانه نوآوری باز پرابلم سعی دارد با همکاری شرکت‌های سرمایه گذاری و فناور در داخل کشور، امکان سرمایه گذاری روی ربات‌ها را ایجاد کند تا هزینه ساخت آنها کاهش یابد.

در مسابقه ربات شیشه شوی که به نوعی نخستین مسابقه رباتیک کاربردی در کشور به شمار می رود جوایزی در راستای تولید محصول نهایی مد نظر قرار گرفته است.

مجموع جوایز مسابقه ربات شیشه شوی ۱۰۰ میلیون تومان جایزه نقدی و ۲۰۰ میلیون تومان خرید خدمات برای تیم‌های برتر مد نظر قرار گرفته است.