• صفحه نخست
  • اخبار
  • معاون آموزشی وزارت علوم در نشست مجازی روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اعلام کرد:

معاون آموزشی وزارت علوم در نشست مجازی روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اعلام کرد:

ترکیب کلاس های حضوری و غیر حضوری، محتمل ترین سناریو برای ترم جدید تحصیلی دانشگاه ها

دکتر علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به لزوم بهبود زیرساخت های آموزشی برای ترم آینده تحصیلی در دانشگاه ها خاطرنشان کرد: کاستی‌های آموزش مجازی در ماه های اخیر نباید در ترم های آینده تکرار شود و کلاس های حضوری و غیر حضوری، محتمل ترین سناریو برای ترم جدید تحصیلی دانشگاه ها است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در نشست مجازی روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که صبح روز، شنبه، ۲۱ تیرماه ۱۳۹۹ با حضوردکتر منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، معاونان وزارتخانه و روسای دانشگاه های سراسر کشور به صورت وبینار، در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم و با موضوع بررسی وضعیت آموزش عالی در سال پیش رو برگزار شد دکتر خاکی صدیق با اشاره به لزوم هم‌فکری در خصوص برنامه آموزشی فصل تابستان و نیم سال تحصیلی ۹۹-۴۰۰ اظهار داشت: آموزش عالی در کمتر از ۵ ماه، مسیری را طی کرد که به طور طبیعی چند سال طول می‌کشید و هم‌اکنون در اکثر مراکز آموزشی، از زیرساخت های حداقلی آموزش مجازی برخوردار هستیم. البته برخی مراکز از توان حداکثری خوبی برخوردار هستند اما از حیث امکانات حداقلی می توان گفت که اکثریت مراکز از آن برخوردار هستند.
وی با اشاره به زیرساخت های موجود در آموزش عالی کشور خاطرنشان کرد: در بحث نرمافزاری، سخت افزاری، آموزش هیئت علمی، دانشجو و کارکنان و تطابق قوانین با شرایط جدید اقدامات خوبی صورت گرفته، اما همچنان به توجه و بروز رسانی در این بخش نیاز داریم.
دکتر خاکی صدیق افزود: در خصوص امتحانات نیز به واسطه گزارش های دریافتی از دانشگاهها در جریان امور قرار داریم و خوشبختانه تاکنون مشکل خاصی گزارش نشده است.
معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه توانستیم تهدید کرونا را به فرصتی برای رو آوردن به آموزشهای نوین تبدیل کنیم، در خصوص برنامه های پیش روی آموزش عالی گفت: نکته نخست این است که بایستی از فرصت تابستان در زمینه بهبود زیرساخت ها، تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری و آموزش تخصصی استفاده بهینه کرده و امکانات خود را تکمیل کنیم. کاستیهای پیش از این در زمینه آموزش مجازی نباید در ترم آینده تکرار شود.
وی افزود: همچنین در راستای مشارکت جمعی و همافزایی دانشگاهها از دانشگاه های معین و برخوردار درخواست کردیم تا به کمک دانشگاه های کمتر برخوردار بروند. این کمک می تواند در مواردی همچون برگزاری آزمون، تسهیل در تبادل اعضای هیات علمی و دانشجویان مهمان در دانشگاه های نزدیک باشد. این فرصت همکاری آموزش عالی در سطح ملی، بدون شک مورد قضاوت آیندگان درباره کارنامه ما قرار خواهد گرفت.
دکتر خاکی صدیق در ادامه به تشریح برنامه آموزشی برای نیمسال تحصیلی ۹۹-۴۰۰ پرداخت و گفت: تداوم بیماری کرونا قطعی است و ما باید خود را برای تداوم این شرایط آماده کنیم. البته تصمیم نهایی در خصوص تداوم این شرایط با ستاد ملی مبارزه با کرونا است اما ما باید خود را برای تداوم این شرایط آماده نگه داریم.
وی در ادامه گفت: خوشبختانه میزان مناسبی از زیرساختها در آموزش الکترونیک ایجاد شده و سال تحصیلی از ۱۵ شهریورماه آغاز می شود ولی این تاریخ، اسمی است و دانشگاهها با توجه به شرایط خود ممکن است زودتر یا دیرتر سال تحصیلی خود را شروع کنند و توصیه ما این است که تا جایی که ممکن است تاریخ شروع سال تحصیلی به ۱۵ شهریور نزدیکتر و یا زودتر از آن باشد.
دکترخاکی صدیق در خصوص دانشجویان نوورود خاطرنشان کرد: به مقررات آموزشی جدیدی در زمینه تسهیلات دانشجویان نوورود نیاز داریم. یکی از راهکارها، مهمان شدن دانشجوها در مناطق نزدیک سکونت خودشان است. سناریوهای آموزشی متفاوتی برای قرار گرفتن در شرایط مختلف در نظر گرفته شده، اما محتمل ترین سناریو از نظر ما ترکیب کلاس های حضوری و غیر حضوری است.
وی افزود: نکته بعدی در خصوص اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ها است. آنها کارمندان دولت هستند و از قوانین کشوری تبعیت می کنند. کارکنان باید در محل کار حاضر باشند مگر اینکه مقام مسئول یعنی رئیس دانشگاه ضرورت دیگری را اتخاذ کنند.
معاون آموزشی وزارت علوم در پایان اظهار داشت: برای ترم های آینده، باید آموزش الکترونیکی نهادینه شده باشد. اکنون با حجم فراوان تقاضا برای ارائه آموزش های مجازی روبرو هستیم و موضوع ضروری در این زمینه، ورود مراکز آموزشی به ترم های آینده، با زیرساختهای مناسب است.
دکتر خاکی صدیق تاکید کرد: برای ترم های آینده، باید تلاش کنیم تا آموزش الکترونیکی نهادینه شده باشد. اکنون با حجم فراوان تقاضا برای ارائه آموزش های مجازی در دانشگاه ها روبرو هستیم و ضروری است که ورود مراکز آموزشی داوطلب با زیرساختهای مناسب باشد.

                                        روابط عمومی دانشگاه صنعتی سیرجان