پیام تبریک ریاست محترم دانشگاه به مناسبت 16 آذر ماه روز دانشجو

رئیس دانشگاه صنعتی سیرجان، با ارسالی پیامی به مناسبت ۱۶ آذر، روز دانشجو را تبریک گفت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی سیرجان، در متن پیام آمده است:

بسمه‌تعالی

با فرارسیدن روز دانشجو فرصتی دوباره برای بررسی هویت تاریخی و رسالت ملی و دینی دانشجو، فرا روی ما قرار می‌گیرد. شانزدهم آذر وامدار حماسه سازی سه سردار دانشجویی است که ساحت سنگر دانشگاه را از استکبار مصون داشتند.
۱۶ آذر، نماد روحیه خروشان جنبش دانشجویی و مظهر ایثار، از خودگذشتگی، پایداری، استقلال و آزادی است. در این روز، دانشجویان به اعمال مزدورانه شاه اعتراض و او را دست نشانده دولت آمریکا معرفی کردند.
آنان ثابت کردند که دانشجو، تنها جوینده دانش نیست؛ بلکه جوینده همه خوبی‏هاست و در همه ‏جا حضور چشم‏گیری دارد و با روشنگری و آگاهی‏‌های خود، هرگز اجازه نخواهد داد دشمنان در امور داخلی و خارجی کشور دخالت کنند. ۱۶ آذر ثابت کرد که ایران تنها از آنِ ملت ایران است و آنان خود حق اداره کشورشان را دارند. ۱۶ آذر ثابت کرد که قلم‏‌ها، شعارها و قدم‏‌های استوار دانشجو، همواره همراه ملت و یاری گر دولت در همه زمینه‏‌ها است.
به فرموده‌ی مقام معظم رهبری: «در محیط دانشگاه، محیط دانشجویی، نقد منصفانه و متقابلاً نقدپذیری متواضعانه، هر دو لازم است. جوان، آن هم دانشجو، در محیط علمی، باید ذهنش و زبانش باز باشد؛ نقد کند؛ البته منصفانه باشد. نقد را با عیب‏‌جویی و با عصبانیت و با بهانه‏ گیری، نباید اشتباه کرد؛ اما نقادی باید کرد. در عین حال، نقدپذیر هم باید بود. دیگران هم اگر از ما به عنوان دانشجو، به عنوان تشکل دانشجویی، نقد کردند، بپذیریم؛ یعنی تحمل کنیم».
دانشجو عظمتی به بزرگی علم در دین مبین اسلام دارد. دانشجو میفهمد و راه را انتخاب می‌کند ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ نمایانگر روح استکبارستیزی،‌ استقلال‌خواهی، عدالت‌طلبی و آزادی‌خواهی دانشجویان ایران در پرتو اسلام عزیز است.
روزدانشجو، روز علم‏دوستی و حقیقت‏ پرسی، روز طلوع اندیشه‏ های نو، روز انسان‌‏های فرهیخته و بالنده، روز اندیشه‏ های ناب و روز گسستگی جهل‏‌ها و نابخردی‌ها بر شما دانشجویان فهیم و فرهیخته دانشگاه صنعتی سیرجان مبارک باد.

علی محمودی نژاد
رئیس دانشگاه صنعتی سیرجان