مرکز مشاوره، سلامت و سبک زندگی

مسئول مرکز مشاوره، سلامت و سبک زندگی دانشگاه: خانم عاطفه عتیقی

تلفن دفتر: ۰۳۴۴۱۵۲۲۰۳۷

کارشناس بهداشت و محیط: خانم بصیره احمدی پور

تلفن دفتر: ۰۳۴۴۱۵۲۲۰۴۹

آدرس مرکز مشاوره، سلامت و سبک زندگی دانشگاه: ساختمان دانشکده عمران – طبقه اول – دفتر مرکز مشاوره، سلامت و سبک زندگی

معرفی مرکز مشاوره، سلامت و سبک زندگی:

مقدمه

مسائل مختلف فردی، خانوادگی، اجتماعی، تحصیلی، شغلی، مالی، قانونی و غیره در زندگی اجتناب ناپذیر و اغلب چالش برانگیز است و تأثیرات احساسی- هیجانی از قبیل: نگرانی، خشم، غم، پریشانی و نارضایتی به همراه دارد. دوره دانشجویی با ایجاد شرایط و موقعیت های جدید، فشارهای روانی مختلفی ایجاد می­کند که نیاز به سازگاری و انطباق ماهرانه از سوی دانشجو دارد. تجربه نشان داده برای مدیریت مسایل مختلف زندگی، گاهی به کمک و راهنمایی نیاز داریم. بدیهی است دریافت راهنمایی تخصصی، دقت و سرعت ما را در حل مسایل افزایش و احتمال خطا را کاهش خواهد داد.

مراکز مشاوره، سلامت و سبک زندگی دانشجویی در دانشگاه­ها به همین منظور تأسیس شده است و به عنوان یک منبع حمایتی تخصصی با هدف کمک به دانشجویان در پیشگیری از ایجاد، تشدید و مدیریت مشکلات و بحران­های احتمالی، خدمات متعدد و متنوعی را ارائه می نماید.

خدمات قابل ارائه:

مشاوره فردی

در مشاوره فردی، روانشناس یا مشاور با رعایت اصل رازداری به مراجع کمک می­ کند تا با تعریف و درک دقیق تر از مسایل خود، راه کار های مؤثری را کشف کند. تیم تخصصی مرکز مشاوره، سلامت و سبک زندگی دانشگاه شامل روانشناس بالینی، مشاورخانواده، مشاور ازدواج و مشاورتحصیلی است. این خدمات در تمامی روزهای هفته در دفتر مرکزی مشاوره و دفاتر مشاوره در خوابگاه های دانشگاه ارائه می شود.

مشاوره گروهی

مشاوره گروهی فرایندی است که در آن یک گروه همسان از مراجعین، با کمک مشاور به بررسی رفتارها، احساسات، باورها، نگرش‌ها و ارزش‌های خود می‌پردازند تا با اصلاح یا تعدیل آن ها، در مورد حل مسایل و مشکلات خود، اقدامات مؤثرتری انجام دهند.

روانسنجی

در روان شناسی به مجموعه شیوه هایی که به روان شناس کمک می کند تا پدیده های روانی انسان را از حالت کیفی به حالت کمی (عددی) در آورد اصطلاحاً روان سنجی می گویند . روان سنجی برای اندازه گیری توانایی پیشرفت تحصیلی و سایر ویژگی های افراد بکار می رود تا افراد بتوانند میزان موفقیت خود را در آینده در زمینه هایی نظیر پیشرفت تحصیلی یا شغلی پیش بینی کنند. ابزارهای روان سنجی به منظور ارزشیابی در مورد برنامه ها، روش ها، تدابیر درمانی و میزان پیشرفت مراجعین و نیز بررسی روش های نوین درمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

دفاتر شعب مرکز مشاوره، سلامت و سبک زندگی در سراهای دانشجویی

دفاتر مرکز مشاوره، سلامت و سبک زندگی سرا ها جهت دسترسی آسان تر دانشجویان به خدمات مرکز مشاوره، سلامت و سبک زندگی دانشگاه، تاسیس گردیده است. در این دفاتر هر روز تعدادی از مشاوران و مددکاران حضور دارند و آماده ارائه خدمات مددکاری و مشاوره ای در حوزه های مختلف روانشناختی از جمله مهارت های تحصیلی، مهارت های ارتباطی، خانواده و روابط بین فردی و…..می باشند.

آدرس شعب مرکز مشاوره، سلامت و سبک زندگی در سراهای دانشجویی دانشگاه

سرای دانشجویی قائم: ساعت حضور :۱۸الی۲۲

سرای دانشجویی صادقی: ساعت حضور :۱۸ الی ۲۲

سرای دانشجویی ۵ طبقه: ساعت حضور:۱۷ الی ۲۱

کانون های زیر مجموعه مرکز مشاوره، سلامت و سبک زندگی دانشگاه

کانون دانشجویی همیاران سلامت روان

کانون دانشجویی همیاران سلامت روان نهادی غیر سیاسی و غیر دولتی است که هدف آن جلب مشارکت دانشجویان در یاری رساندن به سایر دانشجویان و همچنین ارائه خدمات مستمر و اجتماع محوردر حوزه بهداشت روان است. لذا آندسته از دانشجویانی که متقاضی عضویت در کانون همیاران سلامت می باشند می توانند به دفتر مشاوره، سلامت و سبک زندگی دانشگاه مراجعه نمایند.

مشکلات رایج در بین افراد:

  1. اختلال اضطرابی
  2. افت تحصیلی
  3. افسردگی
  4. تعارض بین فردی
  5. غم غربت
  6. مشکلات خواب